I lördags hade jag lite för mycket tid till mitt förfogande och passade då på att göra en helt ovetenskaplig och högst nyckfull prisjämförelse mellan ICA Hjertbergs och Willys.
Här kommer resultatet. Jag har så långt som möjligt försökt jämföra likvärdiga produkter i de fall affärerna inte saluför samma märken eller förpackningsstorlekar.
Skogaholmslimpa
ICA – 18.90 kr
Willys – 18.95 kr
Strösocker (2 kg Dansukker)
ICA – 19.90 kr
Willys – 19.90 kr
Ljus sirap (Den där vanliga som man alltid köper)
ICA – 15.90 kr
Willys – 14.50 kr
Blöjor (Libero Comfort 5, 50 st)
ICA – 109 kr
Willys – 108 kr
Semlor (2-pack)
ICA – 39 kr
Willys – 36.90 kr
Vispgrädde
ICA (Arla 2,5 dl) – 10.20 kr = 4.08 kr/dl
Willys (Falköpings Mejeri 3 dl) – 12.20 kr = 4.07 kr/dl
Mandelmassa (Odense 50/50, 400 g)
ICA – 32.90 kr
Willys – 29.90 kr
Minimjölk
ICA (Arla Eko) – 9.70
Willys (Falköpings Mejeri Ekologisk) – 9.80
Äpple (Royal Gala, Italien, Klass 1)
ICA – 19.90 kr/kg
Willys – 19.90 kr/kg
Jäst (Jästbolaget, 1 pkt)
ICA – 1.50 kr
Willys – 1.40 kr
Flingor (Allbran Regular)
ICA (500 g) – 23.90 kr = 4.78 kr/100 g
Willys (750 g) – 29.90 = 3.99 kr/100 g
Ketchup (Felix 1,25 kg)
ICA – 23.90 kr
Willys – 21.50 kr
Färsk pasta Fettuccine
ICA (ICA 500 g) – 16.90 kr = 16.90 kr/500 g
Willys (Garant 250 g) – 9.50 kr = 19 kr/500 g
Billys Panpizza (Original 170 g)
ICA – 11.90 kr
Willys – 10.70 kr
Kalles Kaviar
ICA – 17.90 kr
Willys – 18.90 kr
Valio (Vaniljyoghurt 1 liter)
ICA – 18.90 kr
Willys – 17.70 kr
Bravo (Apelsinjuice 2 liter)
ICA – 20.90 kr
Willys – 20.90 kr
Prästost (Arla svart, mellanlagrad, normalstor förpackning)
ICA – 95.00 kr/kg
Willys – 94.90 kr/kg
Bananer
ICA (Chiquita, Panama, Klass 1) – 17.90 kr/kg
Willys (Minns ej märke, Klass 1) – 16.90 kr/kg
——————–
Willys är alltså dyrare än ICA på Skogaholmslimpa, minimjölk, färsk pasta och kaviar.
ICA är dyrare än Willys på sirap, blöjor, semlor, vispgrädde, mandelmassa, jäst, flingor, ketchup, Billys panpizza, vaniljyoghurt, prästost och bananer.
Vad skulle då en liten kasse med just de jämförda varorna kosta i respektive affär?
Ja, egentligen går det inte riktigt att räkna eftersom affärerna har olika förpackningsstorlekar. Men om vi låtsas att jag köper 3 dl grädde, 500 g flingor, 500 g pasta och ett kilo var av äpplen, ost och bananer så kostar:
ICA´s kasse 526.14 kr
Willys kasse 511.90 kr
Det skiljer alltså 14.24 kr.
Inte särskilt mycket pengar. Det kan gott vara värt femton kronor att handla i den affär man är van vid. Eller?
Femton kronor i veckan på ett år blir 780 kr. För de pengarna kan man ta med sig hela familjen på bio och även ha råd med popcorn.
Hej Evis!
Nej, man får inte bonuscheckar på Willys. Däremot kan man vara plusmedlem och får då billigare priser på utvalda erbjudanden.
Jag har noterat ordinarie-priserna i undersökningen och inte noterat medlemserbjudande eller specialpriser.
Ska man göra det här “på riktigt” tror jag varje familj själv måste jämföra de produkter de brukar handla och de rabatter och erbjudanden man har tillgång till.
Intressant jämförelse Zäta!!
Får man bonuscheckar på Willys??
För jag vet inte hur många hundralappar jag fick i checkar förra året samt lite 5% på hela köpet då o då… Jag handlar på ica!!